Είχε να νικήσει εκτός έδρας από τις αρχές Δεκεμβρίου ο Παναθηναϊκός, αλλά επί γαλλικού εδάφους βρήκε τρόπο, αντοχές και ιδέες ώστε να μηδενίσει το κοντέρ της αναμονής. Επικράτησε 86-82 της Βιλερμπάν και πήρε έτσι δεύτερη συνεχόμενη νίκη σε επίπεδο Euroleague. Ο,τι καλύτερο πριν από το επερχόμενο (19/3) ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στην Basket League.

Το «τριφύλλι» βελτίωσε έτσι το ρεκόρ του στη Euroleague σε 10-19 και άφησε πίσω στο 8-21 τη Βιλερμπάν, ξεφεύγοντας από την προτελευταία θέση της κατάταξης.

Η άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε τη διαφορά, ενώ ο Πάρις Λι παίρνει τον τίτλο του MVP. Καθοριστική και η παρουσία του Ντουέιν Μπέικον όπως και του Πονίτκα μέχρι που τραυματίστηκε.

Παναθηναϊκός: Συγκρατημένα αισιόδοξος ο Σερέλης

«Είχαμε ένα καλό παιχνίδι, παίξαμε καλά στην επίθεση. Είχαμε πολλά ελεύθερα σουτ γυρίσαμε καλά τη μπάλα και διαβάσαμε την άμυνα της Βιλερμπάν. Είχαμε κάποια προβλήματα στην άμυνα με πικ εν ρολ, το βελτιώσαμε όμως στην τρίτη περίοδο. Αξίζαμε τη νίκη. Ήταν σημαντική νίκη γιατί τώρα έχουμε δύο σερί νίκες στην Ευρωλίγκα και έχουμε ένα ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό μπροστά μας. Αυτό τονώνει την αυτοπεποίθησή μας για τη συνέχεια», δήλωσε ο κόουτς του Παναθηναϊκού, Χρήστος Σέρελης.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ     82-86

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 43-52, 62-70, 82-86.

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Μάθιους 7 (1), Νουά 9 (1), Μποστ 7 (2/10 σουτ, 2/2 βολές), Καουντί 2, Ντιό 3 (1), Τάιους 7, Ντε Κολό 12 (7 ασίστ), Φαλ 13 (4/5 δίποντα, 5/7 βολές, 12 ριμπάουντ), Λάιτι 8 (2), Ομπασόχαν 8, Πονς 6 (2).

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Λι 14 (1), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 13 (1). Τόμας 7 (1/4 τρίποντα), Μπέικον 13 (5/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 7 (1), Γκριγκόνις 9 (3/6 τρίποντα), Μαντζούκας 9 (1), Γκουντάιτις 8 (5 ριμπάουντ).

Photo Credits: Eurokinissi